top of page

Ebeveyn Rehberliği

Bebeğinizi büyütürken ailenizin ihtiyaçları doğrultusunda sizi destekleyebileceğim konular...

Baby-Led-Weaning-Recipe-Ideas-2-1024x1536.jpg

BLW /Bebek Liderliğinde Beslenme

Blw, bebeğin tercihlerinin ön planda olduğu, bebeğin sadece doyma değil yeme süreci ile tanışmasını ve yeni tatları deneyimlemesini sağlayan bakım-veren gözetiminde gerçekleştirilen beslenme modeli.

  • Ek gıda dönemine yaklaştıysanız ve bebek odaklı bir yaklaşım size yakın geliyorsa,

  • Ek gıdaya geçen bir bebeğiniz varsa,

  • Mevcutta blw uygulamıyor ama öğrenmek istiyorsanız,

  • Blw uyguluyor ve süreç özelinde sorularınız varsa, 

  • Farklı yöntemler denediniz ancak bebeğiniz ek gıda ile henüz barışamadıysa,

  • Bebeğiniz beslenmeye direniyor ve kaşığı reddediyor yada farklı sorunlar yaşıyorsanız,

bu süreçte size ve bebeğinize özel çözümleri birlikte düşünebilir, beslenme sürecini birlikte yeniden şekillendirebiliriz.

Bireysel danışmanlık yada başlangıç grup eğitimleri için benimle iletişime geçebilirsiniz.

iStock-503242030.jpg

Tuvalet İletişimi

Tuvalet iletişimi çoğu zaman tuvalet eğitimi ile karıştırılsa da bambaşka bir yaklaşım, bir iletişim şeklidir.

Tıpkı açlık, uyku, temas ihtiyacı gibi tuvalet de bebeğinizin hayati ihtiyaçlarından biri. Bebekler bu ihtiyaca yönelik sinyallerini doğumdan itibaren verirler ve bu sinyal görülmez ise zamanla vermekten vazgeçerler.

Bebeğin diğer ihtiyaçları gibi tuvalet ihitiyacı da anlaşılan ve karşılanan bebeğiniz hem daha huzurlu olacak hem bu iletişim şekli ile bağınız daha kuvvetlenecek..

Sizin evinizin ortamına göre günlük yaşamınıza birlikte entegre ettiğimiz bu iletişim şeklini yine birlikte takip ediyoruz.

Introducing+New+Vocabulary+-+Montessori+

0-3 Yaş Montessori Yaklaşımı ile Çevre Düzenleme

Montessori yaklaşımının sadece materyal olarak düşünüldüğü günümüzde, çocuğun 'birey' ebeveynin de 'rehber rol model' olduğu bir yaklaşımı sizin ve bebeğinizin özelinde konuşacağız.

 

Her çocuk ve her aile eşsiz. Ebeveynlerin bebeklik ve erken çocukluk döneminde, bulundukları döneme ait ihtiyaçları bilip, gözlemleyerek farklı yaklaşımları bilmek, sizin ebeveynliğinize farkındalık ve pratiğinize çeşitlilik katacak.

uyku rutinleri.JPG

Bağ Odaklı Ebeveyn Rehberliği

API Onaylı ebeveyn rehberi olarak bağ odaklı yaklaşımı benimseyerek, bebeğin bir birey olarak kabul ediyor ve bebeğinizin işaretlerini gözlemleyebilmeniz için size eşlik ediyorum.

Bebeğin ruhsal gelişimi için birey olarak kabul edilmesi çok değerli.

Yaklaşımları tüm aile olarak benimsemek, için bebeğin gündüz zaman geçirdiği sizden farklı bir bakımvereni bulunuyorsa, birlikte katılımınızı öneriyorum.

Bireysel yüzyüze/online danışmanlıkta sizin evinizin ortamına göre bebeğinizin ihtiyaçlarını keşfedip, bu ihtiyaçları karşılamak için birlikte ilerliyoruz.

Attachment Parenting International (API) hakkında:  

1994 yılında, aktivist La Leche League lideri ve özel eğitim uzmanları Barbara Nicholson ve Lysa Parker'ın ABD’de kurduğu bir nonprofit/kar amacı gütmeyen ebeveyn destek STK’sıdır.  Uzun yıllar bağlanma ve travma alanında öncü bilim insanları, aktivistler ve uzmanların da desteği ve  Danışma Kurulu’na katılımları ile ve Türkiye dahil pek çok ülkede akreditasyon sürecinden geçen grup liderleri ile, dünya çapında bir ebeveyn destek ve araştırma kuruluşuna dönüşmüştür.  

API Resmi websitesi: https://www.attachmentparenting.org/advisory-board

328089266-H.jpg

Bebeklerde Rutin Oluşturma

Bebekler için rutinler değerlidir. Çünkü bu sayede bebeğiniz bir sonraki adımda neyi deneyimleyeceğini tahmin etmeye başlar. Belirsizliğin kaybolmasıyla birlikte kaygı ve stres seviyesi azalan bebeğiniz daha huzurlu olur.

Dönemsel olarak bebeğinizin özelinde , ona iyi gelecek ve sizin için uygulanabilir rutinleri birlikte oluşturalım, artık iyi gelmeyen rutin düzenini yeniden düzenleyelim.

bottom of page