top of page

Doğum

Bir kadının her doğumu farklı bir tecrübedir ve eşsizdir.

doula1.jpg

Doula Desteği

Doğumun her kadın için dönüştürücü olduğuna inanıyorum. Kadının eski zamanlardan beri sahip olduğu doğurganlık bilgisini, doğum anında kullanabilmesi için ona eşlik ediyorum.

Her kadının bu yolculukta ihtiyacı ve istekleri farklılık gösteriyor. Bu nedenle sürece hamilelik döneminde dahil oluyorum.

Unutmayın; doğum odasında size doğru desteği verebilecek her kişi gereklidir, bir fazlalık değildir.

Doula, anneye doğum anında birebir ve kesintisiz destek sağlayan profesyonel eğitim almış kişidir.
Bu özel ana kabul kararını anne vereceği için doula sürece doğumdan çok daha önce dahil olur.


▪️Tanışma / bilgi alma görüşmesi: Bu aşamada eğer tanışmıyorsa anne doula ile tanışır. Genel süreç hakkında bilgi alır. Görüşmenin sonunda annenin kararı hissiyatına göre olumlu yada olumsuz olabilir.
▪️Özel eğitim: Doğumda anne ve babanın, doulanın ve sağlık ekibinin aynı dili konuşabilmesi için eğitim önemlidir. Daha sonrasında bazı nefes egzersizleri düzenli olarak çalışılacaktır ve doğum anında bu bilgilere gönderme yapılabilecektir.
▪️Detaylı görüşme: Bu görüşmede eğitim sonrası ailenin doğum tercihleri konuşulur. Doğumda uygulanabilecek ilaç dışı rahatlatıcı teknikler ile ilgi bilgi verilir ve annenin seçimleri not alınır.
▪️Doktor ziyareti: Doula, aile ile birlikte mutlaka bir doktor muayanesine eşlik eder. Daha önce tanımadığı bir doktor ise tanışır, doğuma eşlik edeceği bilgisi paylaşılır.
▪️Doğuma kadar iletişimde kalma: Doğum anına kadar her türlü bilgi edinimi, düzenli gevşeme ve nefes çalışmaları için irtibat devam eder. Ben bu aşamada hastane çantası hazırlama konusunda da destek veriyorum.
▪️Doğum: Doğum başladığında iletişime geçilir, Tercihe göre evde buluşup birlikte çıkılabilir yada direkt hastanede buluşulur. Doğum kaç saat sürerse sürsün doula annenin yanındadır. Doğum sonrası ilk emzirme tamamlanana kadar hastanede olur.
▪️Doğum Sonrası Ev Ziyareti: Doğum sonrası ilk hafta içinde ev ziyareti gerçekleştirilir. Emzirme veya farklı bir konuda destek ihtiyacı gözlemlenir.
Doğum gibi özel bir ana dahil olmak ve bir bebeği karşılamak çok daha derin bir bağ. Bu nedenle doula gebe ilişkisi hiç bir zaman bitmez.

Detay bilgi ve ücretsiz doula görüşmesi planlamak için benimle iletişime geçebilirsiniz.

bottom of page